021 - 91300385 پشتیبانی آنلاین
در حال بارگذاری پخش کننده...

رفع خطای 404 وب سایت های وردپرسی + ویدیو

خطاهایی که در وب سایت رخ می‌دهد همواره موجب نارضایتی کاربران و موتور های جست و جو می‌باشد. یکی از رایج ترین خطای هایی که با آن مواجه می‌شویم خطای not found 404 می‌باشد. که در این مقاله به برسی و رفع آن در سایت‌های وردپرسی می‌پردازیم.

خطای 404 not found چه زمانی رخ می‌دهد؟

خطای 404 یا همان خطای not found از دسته خطا های HTTP می‌باشد. و زمانی رخ می‌دهد که کاربران وارد صفحه‌ای شوند که آن صفحه وجود ندارد. و یا قبلا وجود داشته و به هر علتی حذف شده است و یا لینک آن تغیر کرده است. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر لینک یک صفحه ( URL ) تغیر کند با آنکه محتویات آن ثابت مانده است. از نظر گوگل و کاربران صفحه قبلی حذف شده است و ما این موضوع را باید با ریدایرکت (Redirect) کردن آن صفحه به صفحه جدید، به موتور های جست و جو اطلاع دهیم.

گوگل وجود خطای 404 درصفحاتی که آن هارا index کرده است را یک امتیاز منفی برای سایت شما درنظر می‌گیرد. پس باید هرچه سریعتر نسبت به رفع آن اقدام کنیم.

از کجا بفهمیم کدام صفحات ما خطای 404 not found دارند؟

پیدا کردن خطای 404 در سرچ کنسول

برای اینکه متوجه بشیم کدام یک از صفحات ما از دید گوگل دارای خطای 404 می‌باشد. کافی است وارد Search Console شده و از منو کناری سمت چپ بخش Coverage را انتخاب کنیم

پیدا کردن صفحات خطا در سرچ کنسول

برای بزرگ نمایی عکس روی آن کلیک کنید

همانطور که مشاهده می‌کنید. صفحاتی که دارای خطای 404 می‌باشند. در بخش details با عنوان  (Submitted URL not found (404 مشخص شده‌اند. که با کلیک روی آن جزئیات و صفحات دارای خطای 404 نمایش داده می‌شوند. اگر این صفحات جز نتایج اول گوگل باشد می‌توان گفت شما الان ترافیک بسیاری را بخاطر این خطا از دست داده اید. 🙂 اما نگران نباشید که در کمترین زمان آن را برطرف خواهیم کرد. بدون آنکه به ربطه وب سایت شما آسیبی رسیده باشد.

چطور این خطا رو رفع کنیم ؟

ما برای اینکه خطای 404 وب سایت را در سایت های وردپرسی رفع کنیم . از یک افزونه حرفه ای  سئو با عنوان Yoast SEO که یک افزونه بسیار حرفه ای است و احتمالا آن را روی وب سایتتان نصب کرده اید، استفاده خواهیم کرد. این افزونه دارای دو نسخه رایگان و پولی می‌باشد که برای تهیه نسخه رایگان این افزونه از مخزن وردپرس اینجا کلیک کنید . و درصورتی که تمایل به تهیه نسخه اورجینال افزونه دارید به انتهای این نوشته مراجعه کنید.

خب پس از نصب افزونه ، بخشی تحت عنوان سئو به پیشخوانمان اضافه خواهد شد.

افزونه Yoast SEO

با انتخاب زیر منو تغیر مسیر از بخش سئو پنل زیر را مشاهده میکنیم

پنل ادمین افزونه یواست برای ریدایرکت

در گزینه اول ما باید نوع تغیر مسیر یا اصطلاحا Redirect را مشخص کنیم. منظور از تغیر مسیر یعنی آدرسی که دیگر وجود نداشته و یا حذف شده است را از طریق ریدایرکت کردن. به موتور های جست و جو اطلاع بدهیم که صفحه جدیدی به جای صفحه قبلی ارائه کرده ایم. و آن ها راه به صفحه جدید هدایت کنیم. که در اینجا ما 5 نوع ریدایرکت داریم که به معرفی آن ها می‌پردازیم.

ریدایرکت 301

از این ریدایرکت زمانی استفاده می‌شود که لینک محتوای ما تغیر کرده است. آدرس URL آن را تغیر دادیم ، در این حالت وقتی گوگل به آدرس قبلی ما مراجعه کند با خطای 404 مواجه خواهد شد. پس ما باید از طریق ریدایرکت 301 به کاربران و گوگل اطلاع بدیم و که لینک و URL محتوای ما تغیر کرده است. و وقتی کاربر وارد موتور جست و جو شود، بصورت خودکار به آدرس جدید منتقل شود بدون اینکه متوجه این انتقال شود.

این نکته را هم در نظر بگیرید که وقتی از ریدایرکت 301 استفاده می‌کنیم. امتیاز سئو و رنک این صفحه به لینک جدید انتقال پیدا می‌کند. و نگران این موضوع نباشید که تغیر آدرس امتیاز صفحه شما را می‌کاهد. و رتبه ای که در نتایج گوگل کسب کرده‌اید. را از دست خواهید داد.

ریدایرکت 302

ریدایرکت 302 تقریبا مشابه ریدایرکت 301 از این ریدایرکت زمانی استفاده می‌شود که ما آدرس صفحه را تغیر داده ایم ( بصورت موقت یا دائم ) ولی موتور های جست و جو آدرس جدید را نمی‌توانند پیدا کنند .

( نکته که ای باید در نظر گرفت برای حفظ ربته سئو بهتر از از ریدایرکت 301 استفاده شود )

ریدایرکت 307

از ریدایرکت 307 زمانی استفاده می‌شود که محتوای ما بصورت موقت تغیر مسیر داده است. یعنی لینک یا همان URL آن موقتا تغیر کرده است و پس مدتی ، به URL قبلی بازخواهد گشت. که این موضوع را از طریق ریدایرکت 307 به موتور های جست و جو اعلام می‌کنیم

ریدایرکت 410

ریدایرکت 410 به این معنا است که محتوای ما کاملا حذف شده است. و کاربر وقتی وارد این صفحه شد به صفحه خاصی هدایت شود . مثلا صفحه اول سایت!

اما ما توصیه میکنیم که اگر این مقاله یا صفحه شما نتایج خوبی در گوگل دارد. بهتر است از ریدایرکت 301 استفاده کنید.

ریدایرکت 451

گاهی اوقات ممکن است گوگل  صفحه ای از وب سایت ما را بخاطر نقض برخی قوانین مانند قوانین کپی رایت از نتایج خود حذف کند. ( این مورد ممکن است برای سایت های دانلود پیش بیاید) که اگر این مورد برایمان پیش بیایید از Google Search Console و بخش Coverage قابل مشاهده است . ما با استفاده از ریدایرکت 451 به گوگل اعلام می‌کنیم که این محتوا را حذف کرده ایم.

چطور ریدایرکت کردن را آغاز کنیم ؟

با انتخاب هر یک از ریدایرکت ها بخشی در انتهای آن باز می‌شود که برای با انتخاب ریدایرکت های 301 ، 302 ، 307 دو قسمت “نشانی قدیم” یعنی صفحه ای که خطای 404 دارد و بخش بعدی “آدرس” یعنی صفحه ای که می‌خواهیم عمل انتقال و ریدایرکت را برای آن را انجام دهیم را مشخص می‌نماییم.

دقت کنید که برای ریدایرکت های 410 و 451 یک بخش تحت عنوان ” آدرس قدیم ” وجود دارد که با واردن کردن صفحه ای که مشکل دارد ، ریدایرکت به این صورت انجام می‌شود که کاربر با ورود به آن URL به صفحه اصلی سایت هدایت می‌شود.

شروع ریدایرکت

ریدایرکت Regex چیست ؟

تب دوم که ارجاع دهنده ای عبارت های قاعده‌مند (Regex) است . برای ریدایرکت های چندین محتوا استفاده می‌شود. به عنوان مثال اگر شما دسته بندی محتوا را تغیر داده باشید، محبور به انتقال و ریدایرکت تک تک محتوایتان هستید تا از خطای 404 جلوگیری کنید. اما با استفاده از Regex می‌توانید این کار راه به راحتی انجام دهید. به عنوان مثلا ما میخواهیم دسته بندی blog را به Weblog به همراه محتواهای آن ریدایرکت کنیم ، کافیست همانند تصویر زیر عمل کنیم.

ریدایرکت Regex

این نکته را در نظر داشته باشید که چه در تغیر مسیر عادی و چه در Regex شما هر زمان می‌توانید آن را لغو و یا ویرایش کنید.

اعلام ریدایرکت به گوگل وبمستر

پس اینکه ریدایرکت ها را انجام دادیم می‌توانیم به گوگل اعلام کنیم که ما این خطا را رفع کردیم و در خواست بازدید مجدد بدیم ، درصورتی که ما سایت مپ خود را در گوگل درج کرده باشیم گوگل خود متوجه تغیرات خواهد شد. اما درصورتی که دوست داریم گوگل سریع تر متوجه این موضوع شود . می‌توانیم از همان بخشی که خطای های 404 را مشاهده کرده ایم گزینه Valid Fix را انتخاب کنیم و یا از Inspect لینک صفحه را وارد کنیم تا گوگل مجددا صفحه ما را برسی کند.

 

‌سخن پایانی:

رفع خطای 404 یکی از خطای های رایج وب سایت ها می‌باشد. که با یک ریدایرکت ساده قابل حل می‌باشد. چنانچه سوال و یا اشکالی در این زمینه داشتید. میتونید در زیر همین پست سوال خودتون رو مطرح کنید تا در کمتر از 5 ثانیه پاسخ سوالتون رو توسط کارشناسان ما دریافت کنید.

 

نویسنده مقاله

آرمین گرمرودی علاقه به دنیای اینترنت و کسب و کار های آنلاین باعث شد تا در عرصه قدم بذارم. ارائه کفیت مناسب خدمات ، و رضایت مشتریان چیزیست که همواره به آن افتخار میکنم.

پرسش و پاسخ

اشتراک
اعلام کردن
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه‌ها