هاستینگ آذر وب

اشتباهات رایج در تولید محتوا که هرگز نباید مرتکب شوید

کلیدی‌ترین نقش در دریافت بازدیدکننده از سایت، معرفی محصول، جذب مشتری و … را محتوای وب‌سایت بر عهده دارد. متاسفانه در زمینه تولید محتوا به صورت ناخواسته اشتباهاتی رخ می‌دهد، که معمولاً زیان‌‌هایی را به بار می‌آورد. حتی اگر محتوای شما به بهترین شکل ممکن نوشته شده باشد و برای خلق آن هزینه قابل توجهی را صرف کرده باشید اما در آماده‌سازی آن‌ها برای موتورهای جستجوگر کوتاهی کنید، مضامین پرمحتوای شما آن گونه که باید موثر نخواهد بود. بنابراین بهتر است اشتباهاتی که در تولید محتوا رخ می‌دهد را شناسایی کرده و با رفع این خطاها محتوایی بی‌نقص و دلنشین خلق کنید.

اشتباهات رایج در تولید محتوا

گوگل هدف ماست نه کاربر

از مهم‌‌ترین اشتباهات رایج در تولید محتوا نادیده گرفتن کاربر می‌باشد. تولید محتوا و سئو آن برای موتورهای جستجو خوب بوده، و باعث دریافت ورودی‌های هدفمند زیادی از گوگل می‌شویم. اما اینکه فقط هدف اصلی را گوگل قرار دهیم و کاربران را نادیده بگیریم کاملاً اشتباه بزرگی است. باید کاری کنیم که بازدیدکنندگان را به مشتریان خود تبدیل کنیم.

پس از این بعد سعی کنید تولید محتوا را تغییر دهید و برای کاربران بنویسید. کاربران همان افرادی هستند که قرار است از شما خدماتی دریافت نمایند. از این رو در تولید محتوای خود باری با کلمات کلیدی را کنار بگذارید و بیش از حد از آن‌ها استفاده نکنید تا کاربران از خواندن آن خسته نشوند.

برای معرفی کالا و یا خدمات خود توضیحات کامل و در عین حال ساده و واضحی را بنویسید، و در پایان از نظر سئو آن را بررسی کرده و اشتباهات را تصحیح کیند.

اشتباهات رایج در تولید محتوا که هرگز نباید مرتکب شوید

رعایت نکردن تناسب در کمیت و کیفیت مقاله

بارها به چشم خورده است که در نوشتن یک مقاله برای رسیدن به تعداد واژه دلخواه از نظر کمیت، کلمات و محتوا تکرار شده‌اند. دقت داشته باشید که تکرار محتوا برای افراد و ربات گوگل کاملاً قابل شناسایی است. بنابراین بهتر است اولویت خود را در تولید محتوا، روی کیفیت مقاله متمرکز کنید. هرچه مقالات شما کیفیت بیشتری داشته باشند، درک مطلب برای کاربران آسان‌تر خواهد بود.

اولویت بعدی خود را روی کمیت قرار دهید؛ یک مقاله باید جامع باشد و تمام ابعاد موضوع را پوشش دهد، پس مقاله نمی‌تواند کوتاه باشد. با مطالعه و افزایش دانش خود کمیت مقاله را می‌توانید بالا ببرید.

کپی کردن محتوا

زمانی به سمت کپی کردن محتوای وب‌سایت‌ها می‌روید که اطلاعات کافی در مورد موضوع ندارد و یا زمان لازم برای نوشتن آن صرف نمی‌کنید، بهتر است بدانید با این یک اشتباه بزرگی مرتکب می‌شوید. ممکن است فکر کنید با کپی کردن و یا ترکیب کردن می‌توانید یک مقاله تمام عیار خلق کنید! اما واقعیت این است که گوگل محتوای کپی شده شما را تشخیص خواهد داد. با تکرار این موضوع وب‌سایت شما توسط الگوریتم معروف گوگل به نام پاندا جریمه خواهد شد.

علاوه بر این تشخیص محتوای کپی شده توسط کاربرانی که در یک حوزه مطالعه می‌‌کنند نیز ممکن خواهد بود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به جای کپی کردن محتوا، به وب‌سایت‌هایی که از روی آن‌ها مقاله خود را نوشته‌اید، لینک بدهید و آن‌ها را به عنوان منبع معرفی نمایید. در این صورت مقاله شما دیگر یک متن کپی شده محسوب نمی‌شود.

ترس از لینک دادن به سایر وب‌سایت‎‌ها

معمولاً دوستانی که به تولید محتوا و سئو آن می‌پردازند از لینک دادن به سایر وب‌سایت‌ها خودداری می‌کنند زیرا می‌‌دانند که با این کار بخشی ار اعتبار صفحه انتقال می‌یابد. از اینکه در لینک دادن به دیگر وب‌سایت‌ها باید محتاطانه عمل کنیم کار درستی است اما خساست در این کار به ضرر خودمان خواهد بود.

بنابراین با لینک ندادن، محتوای شما کپی محسوب شده و حقوق ناشر نیز نقض خواهد شد. پس معرفی یک منبع معتبر در مقاله خود، باعث اعتماد بیشتر گوگل به صحت اطلاعات وب‌سایت شما خواهد بود.

 

اشتباهات رایج در تولید محتوا که هرگز نباید مرتکب شویدعدم توجه به نیاز مخاطب

برای اینکه بدانید کاربران به دنبال چه چیزهایی در وب‌سایت شما هستند بهتر است به آمارهای ورودی وب‌سایت خود مراجعه کرده و آن‌ها را بررسی کنید تا بفهمید کابران با جستجوی چه عباراتی وارد وب‌سایت شما می‌شوند. با شناختن هدف کاربر، تصمیم شما در تمرکز روی موضوعات راحت‌تر خواهد بود.

هر محتوای شما در وب‌سایت باید پاسخی برای یک نیاز مشتری باشد. نوشتن مقالات هدفمنمد باعث بازدید بیشتری خواهد بود پس در ارائه خدمات خود هوشمدانه‌تر عمل نمایید.

عدم استفاده از محتوای چند رسانه‌ای

اگر در تولید محتوا تنها به مقاله و نوشتن اکتفا کنیم، اشتباه بزرگی را مرتکب شده‌ایم! واقیعت این است که همه مخاطبین علاقه‌ای به خواندن متن‌های طولانی شما ندارند، در حال حاضر استفاده از محتوای چندرسانه‌ای از جمله ویدیو بیشترین کاربرد را دارد. بنابراین حتماً از ویدیو، تصاویر یا صوت در صفحات مهم وب‌سایت خود استفاده کنید.

عدم استفاده از دانش جدید و به روز

متاسفانه مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌‌شود تا شرکت‌ها در بازاریابی محتوا با شکست مواجه شوند، استفاده نکردن به جا از دانش خود در زمان لازم است؛ بسیاری از مدیران، طراحان استراتژی و یا آژانس‌های تبلیغاتی بر اکثر مطالب ذکر شده واقف هستند اما نمی‌دانند از آن چگونه و کجا استفاده کنند، و در انجام اصلاحات لازم کوتاهی کرده و آن را به تعویق می‌اندازند.

بنابراین با این کار نه تنها بازدید از سایت شما کمتر خواهد شد بلکه در تبلیغ و یا ارائه خدمات خود نسبت به سایر رقبا عقب خواهید افتاد.

اشتباهات رایج در تولید محتوا که هرگز نباید مرتکب شوید

عدم توجه به اصول نگارشی

با نادیده گرفتن اصول نگارشی نمی‌توانید ادعا کنید که یک محتوای کامل و عالی خلق کرده‌اید. به منظور رعایت اصول نگارشی در تولید محتوا به موارد زیر دقت کنید:

  • نیم‌فاصله: برخی پسوندها مثل “قشنگ‌ترین” در لیست رعایت نیم‌فاصله قرار دارند و یا نشانه جمع”ها” در واژه‌های مرکب و یا پیشوند فعل‌ها مثل “می‌شود” و مواردی از این قبیل نیازمند کمی دقت است.
  • عدم رعایت فاصله بعد از علائم سجاوندی: فراموش نکنید که بعد از علائمی همچون (.،؛:) حتما فاصله بگذارید.
  • تصیح اشتباهات املایی: با مطالعه و چک کردن کلماتی که در املای آن‌ها شک دارید. متن خود را از اشتباهات املایی مبرا سازید.

افتادن در دام کمال‌گرایی

مراقب دام کمال‌گرایی باشید؛ یعنی این همه تاکید در باب مطالعه و تحقیق ممکن است شما را در نوشتن محتوا به سمت کمال‌گرایی بکشاند. این کار سبب کند شدن کار شما و افتادن در دور باطل ویرایش و نرسیدن به خط پایان خواهد بود. در نتیجه بهتر است از یک جایی به بعد دست از جستجو بردارید و در یک بازه زمانی مشخص متن‌تان را به پایان برسانید.

جدول محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *